Zrychlili jsme termín dodání. Objednávku odesíláme maximálně do 12 hodin.
Matrace doručíme po Praze již dnes!

Jak vybírat matraci?

JAK VYBRAT MATRACI?

Chystáte se na nákup nové matrace? A trochu se ztrácíte ve všech parametrech, typech a vlastnostech, které prodejci uvádějí?

Nenechte se odradit, kvalitní matrace je základem zdravého spánku. Co všechno byste měli brát v úvahu při jejím výběru? Pojďme si to povědět.



Jak správně vybírat matraci podle polohy těla při spánku

I když se vám může zdát, že vaše oblíbená poloha ve spánku nehraje při výběru nové matrace žádnou roli, opak je pravdou. Poloha, ve které odpočíváte, může mít při výběru matrace poměrně podstatný vliv.

  • Jestli spíte na zádech, je poloha těla rozložená rovnoměrně a vhodné jsou proto všechny typy matrací.

  • Při poloze na boku je ale zatížená jen docela malá plocha, zvolte si proto raději některou z měkčích matrací, abyste se necítili otlačení.

  • A nakonec pokud si odpočinete pouze na břiše, vyberte si matraci tvrdší (například s kokosovým vláknem) kvůli dostatečné opoře bederní páteře.

Chci koupit matraci



Jak vybrat matraci podle tělesné váhy

Vaše váhová kategorie hraje při výběru roli. Jestli je vaše hmotnost nízká, klidně si můžete vybrat matraci měkkou, pokud ji preferujete. Lidé s průměrnou váhou cca v rozmezí sedmdesát až sto kilogramů by zase měli sáhnout po středně tvrdé, ta jim zaručí dostatečnou trvanlivost matrace a spánkový komfort.

Pokud patříte do kategorie vyšší, není za co se stydět, stačí jen vědět, jaká matrace je pro vás vhodná, aby si vaše tělo co nejefektivněji odpočinulo. Zaměřte se na matrace tvrdší, které vaše tělo udrží v optimální poloze, poskytnou vám dostatečnou oporu a jsou odolnější vůči opotřebení.



Jakou koupit matraci při problémech s alergiemi či zády?

zdravotní matrace

Trápí vás občas alergie a celou noc proto nemůžete dýchat? Anebo vstáváte s bolestí v zádech, během spánku si nedokážete odpočinout a budí vás bolesti hlavy? Pak byste měli zvážit výběr zdravotní či ortopedické matrace.

  • Trápí-li vás alergie, rozhodně si vyberte zdravotní matraci, která je vyrobena z hypoalergenních materiálů. Klidně si u prodejce vyžádejte zdravotní certifikáty, abyste měli skutečnou záruku jejich kvality a nepřekvapily vás problémy s dýcháním, bolesti hlavy nebo astma.

  • Zaskočí vás občas nepříjemné bolesti zad? Máte problémy s páteří? Jistě vám nemusíme říkat, že tady je výběr správné matrace stěžejní. Rozhodně sáhněte po ortopedické matraci. Tyto kvalitní matrace se postarají o správné rozložení váhy celého vašeho těla a zajišťují nejen páteři, ale i celému pohybovému aparátu dokonalou stabilní oporu během spánku.

Chci koupit matraci

Berte v potaz i vhodný rozměr matrace

Dokonalé pohodlí zajistí dobře zvolený rozměr a velikost.

Délka matrace by měla ležícího přesahovat přibližně o 25 centimetrů.

Výška matrace by v ideálním případě neměla být nižší než 15 centimetrů.

Šířka matrace záleží především na šířce lůžka, do kterého matraci kupujete. Pro jednolůžko ideálně doporučujeme standardní rozměr 90 centimetrů. Pro dvojlůžko je nejvhodnější jednolitá matrace v rozměru 140x200 centimetrů.



Nosnost matrace

Nosnost matrace je zaručena výrobcem. Přesto doporučujeme počítat s přibližně desetiprocentní rezervou, aby si matrace mohla zachovat své vlastnosti a životnost po garantovanou dobu 7 – 10 let, a neztratila je předčasně.

Při předimenzovaném zatížení může u všech typů matrací dojít k trvalé deformaci a ztrátě pružnosti. Ačkoliv někteří výrobci garantují životnost matrací až 20 let, praxe ukazuje, že optimální stav matrace při každodenním provozu zůstává zachován po dobu cca 7 let.

Pro zdárné zachování stavu vaší bederní páteře doporučujeme po této době koupi matrace nové.

Chci koupit matraci



Matrace měkká nebo tvrdší?

Výběr měkčí či tvrdší matrace závisí opravdu jen na subjektivním pocitu ležícího. Jedním z rozhodujících kritérií, ke kterému však je třeba přihlédnout může být hmotnost ležícího. U měkké matrace dochází při vyšším váhovém zatížení k jejímu poškození, dále se pak během otáčení ve spánku může dostavovat pocit „mořských vln“.

Informace o tuhosti bývá na matraci uvedena již od výrobce, a to číselnou řadou od 1 do 5:

  • Stupeň H1 – matrace měkká, vhodná pro velmi nízké zatížení, např. děti a dorost

  • Stupeň H2 – matrace středně měkká, vhodná pro nižší váhové zatížení, případně pro spáče, kteří upřednostní měkké lůžko

  • Stupeň H3 - matrace střední, vhodná pro střední váhové zatížení (70 až 100 kg), na trhu nejoblíbenější

  • Stupeň H4 – matrace tvrdší, vhodná pro vyšší váhové zatížení

  • Stupeň H5 – matrace tvrdá (extra tvrdá), vhodná pro extrémní váhové zatížené, typ spánku je srovnatelný se spaním přímo na podlaze 

    Škála tuhostí matrace je orientační, označení tuhostí uvádíme pro osobu se střední vahou 80-90 kg.

Chci koupit matraci


K nové matraci patří i nový rošt

Pokud se rozhodnete pro nákup nové matrace, pečlivě zvažte, na jaký typ roštu ji chcete ve svém lůžku uložit. Kvalitní rošt zajistí matraci přirozené prodloužení její životnosti a zachování anatomického tvaru bez zbytečných proleženin. Všeobecně doporučujeme s nákupem nové matrace i nákup nového vhodného roštu, který bude s vaší matrací plně kompatibilní.



K nejoblíbenějším roštům současnosti patří:

  • Rošt lamelový – vzdušný, pružný, velmi hygienický, vhodný i do vlhčího prostředí, napomáhá matraci udržet si anatomický tvar, mezery mezi lamelami by neměly přesáhnout 5 centimetrů.

  • Polohovací rošt – polohování lze nastavovat buď mechanicky, nebo také motorově, bývá lamelový s různými stupni polohování.

  • Laťový rošt – patří k pevným dřevěným roštům, latě ze smrkového dřeva jsou uloženy v dřevěném rámu, na laťovém roštu je matrace podepřena po celé ploše.

  • Segmentový rošt – výborně reaguje na vyšší zatížení, rozloží tlak těla do více bodů, výborné ortopedické vlastnosti. U kvalitního segmentového roštu lze nastavit tuhost jednotlivých segmentů, čímž se docílí rozdílné tvrdosti v různých částech roštu, vhodný pro ortopedické matrace

  • Deskový rošt – tvrdý, nepružný, minimální možnost odvětrávání uložené matrace, používá se do postelí s podélnými podpěrnými hranoly



Osobní komfort

Hlavním a nejdůležitějším kritériem při výběru nové matrace je ale osobní požadavek na vlastní komfort spáče, který se často řídí subjektivním pocitem.

Spotřebitelské testy prokázaly, že ležící jen těžko vyhodnotí, na jakém typu matrace právě spočinul, proto doporučujeme před nákupem nové matrace seznámit se pečlivě s jednotlivými typy matrací a ujasnit si své požadavky na osobní pohodlí.

Chci koupit matraci



Pravidelná péče

Aby si matrace zachovala své užitné vlastnosti co nejdéle, je velmi důležitá správná údržba a pravidelná péče:

  • matrace pravidelně větrejte

  • matrace pravidelně otáčejte a využívejte ke spánku obě strany, zamezíte tak její možné deformaci

  • v pravidelných intervalech vyperte potah, u většiny matrací je na zip a tedy lehce a snadno snímatelný. Lze ho prát v pračce do 40°C

  • potah nečistěte chemickou cestou



Jak vybrat kvalitní matraci podle složení

Uvnitř matrací můžete dnes najít velké množství použitých materiálů. Pojďme se důkladněji podívat na některé z nich…


PĚNOVÉ MATRACE

PĚNOVÉ MATRACE

Vyrábí se z polyuretanových pěn.

PUR pěna je známá spíše pod názvem molitan, vyznačuje se vysokou stálostí a odolností, snese vyšší objemové zatížení. Vyrábí se v různé objemové hmotnosti.

Studená Hight Resilient pěna (ve zkratce HR pěna) se vyznačuje vysokou pružností, odolností a prodyšností. Vyrábí se v různé objemové hmotnosti.

Uvedené pěny se používají na výrobu matrací buď samostatně nebo v kombinaci.

Tuhost matrace záleží na objemové hmotnosti, měkčí matrace mají nižší objemovou hmotnost a jsou vhodné pro nižší váhové zatížení, tužší až tuhé matrace mají vyšší objemovou hmotnost a jsou vhodné pro vyšší váhové zatížení.

Pěnové matrace doporučujeme umístit na lamelové a laťové rošty. Pevný podklad snižuje jeji životnost.



MATRACE Z PAMĚŤOVÉ PĚNY

MATRACE Z PAMĚŤOVÉ PĚNY

Vyrábí se z visco-elastické paměťové pěny, známé také pod názvem líná pěna.

Líná pěna reaguje na teplo rozloženého těla, čímž operativně mění svoje vlastnosti. Při zahřátí změkne a přizpůsobí se tvaru těla, čímž dochází k rovnoměrnému rozložení tlaku a váhy ležícího. Tělo je tak uloženo v optimální poloze, spánek je klidnější a uvolněnější. 

Na vysoce elastické paměťové pěny se nedoporučuje dlouhodobě odkládat těžké věci, které matraci lokálně zatíží na malém prostoru. Vystavujete ji tak nebezpečí deformace. 

Matrace z paměťové pěny se kombinují s PUR pěnou a studenou HR pěnou. Není vhodná do vlhkého prostředí. 

Vhodné k použití pro lamelové rošty a také na polohovatelné. Pevný podklad snižuje jeho životnost.



MATRACE LATEXOVÉ

Latex je vysoce elastický a skvěle pruží.

Tyto matrace se vyznačují stupněm tuhosti 1 a 2, dobře se přizpůsobují tvaru těla, jejich výhodou je stálost a dlouhá životnost. Latex je méně prodyšný, není vhodný do vlhkého prostředí staré zástavby.

Doporučovaným typem roštu je lamelový.



MATRACE TAŠTIČKOVÉ (PRUŽINOVÉ)

MATRACE TAŠTIČKOVÉ (PRUŽINOVÉ)

Můžeme rozdělit do tří základních kategorií:

a) Klasické pružinové matrace

V současnosti nejsou na trhu příliš vyhledávané, přesto své příznivce stále mají. Ocelové pružiny jsou chráněny dobrou roznášecí vrstvou, čímž se zabrání protlačení pružin z matrace ven. Vynikající odpružení, vzdušné. Vhodné do vlhčího prostředí k uložení i na deskové rošty.

b) Taštičkové pružinové matrace

Jednotlivé pružiny jsou uloženy v samostatných textilních sáčcích a nejsou spolu nijak spojeny. Matrace mají vynikající ortopedické vlastnosti. Dobře pruží. Vzdušné, hygienické, vhodné do vlhčího prostředí starší zástavby. Pro taštičkové matrace je doporučeno rošty s s mezerou do 6 cm, jinak může dojit k zneužití matrace. Tento druh matrace není vhodný na polohovací rošty a lamelové rošty. 

c) Mikrotaštičkové pružinové matrace

I zde jsou pružiny uloženy v jednotlivých textilních pouzdrech, tzv. taštičkách. U klasické matrace v rozměru 90 x 200 bývá až 1000 ks pružin, díky tomu jsou mikrotaštičkové matrace vysoce pružné, spíše měkčí, ale zajišťují komfortní pohodlí a kvalitní spánek. Nevhodné na lamelové rošty, naopak jsou vhodné k uložení na deskové a laťové rošty.

Pro taštičkové matrace je doporučeno rošty s s mezerou do 6 cm, jinak může dojit k zneužití matrace. Tento druh matrace není vhodný na polohovací rošty.  



MATRACE KOKOSOVÉ

MATRACE KOKOSOVÉ

V současnosti vyráběné kombinací desky z kokosových vláken a polyuretanových a paměťových pěn.

Bývají oboustranné, poskytují stabilní a pohodlnou oporu páteři. V létě navozují pocit chladu, v zimě dobře izolují. Výborná prodyšnost, odolnost proti roztočům, protože kokosová deska je ošetřena přírodním latexem. Doporučujeme pravidelně otáčet a větrat. Stupeň tužší až extra tvrdé, vhodné pro mládež, ale i pro nejmenší děti.



Přejeme vám hodně úspěchů při rozhodování na své cestě za zdravým spánkem. A pokud by vám ani náš malý návod nepomohl ke správnému rozhodnutí, obraťte se na nás osobně. Rádi vám vaše dotazy zodpovíme.

Kontaktovat


Aby Vám tato matrace sloužila k Vaší maximální spokojenosti je třeba dodržovat podmínky používání matrace. Návod k správnému používání matrace najdete zde.