Zrychlili jsme termín dodání. Objednávku odesíláme maximálně do 12 hodin.
Matrace doručíme po Praze již dnes!

Jak vybírat ložní prádlo?

Průvodce správné volby ložního prádla

Potřebujete nové ložní prádlo, nebo chcete hezké povlečení darovat jako dárek? Už jen výběr barvy a motivu dá spoustu úsilí. Jak ale poznáte, že zakoupené povlečení bude vynikat skvělými vlastnostmi matriálů, kvalitou šití, barevnou a tvarovou stálostí a také dlouhou životností?

Na materiálu záleží!

Z běžných druhů materiálů můžete volit povlečení bavlněné, krepové či flanelové. Tato bavlněná povlečení krásně doplní praktická froté i jersey prostěradla.

  • Nejoblíbenějším materiálem ložního povlečení je jednoznačně bavlna. Je to lehký, savý a prodyšný materiál přírodního původu. Bavlněné povlečení bývá cenově dostupné a lze ho prát na vysokou teplotu. Jedinou nevýhodou je nutnost žehlení, protože bavlna se ráda mačká. Při nákupu je třeba si dát pozor na složení látky a případné procento příměsí.
  • Krepové povlečení se svou výraznou povrchovou úpravou nevyhovuje každému. Přesto jsou jeho benefity nesporné. Vyrábí se převážně ze 100% bavlny. Má skvělé termoregulační vlastnosti a vůbec není nežehlí.
  • Flanelové povlečení je charakteristické velmi vysokou hřejivostí. Jde o hustě tkanou bavlněnou látku, která je upravena po jedné straně česáním. Počesání zvyšuje dojem měkkosti a hřejivosti. Při praní je vhodné používat tekutý přípravek na jemné prádlo. Žehlit se vůbec nemusí. Flanelové povlečení je velmi odolné. Někdy je materiál označen jako mikroflanel. V tom případě jde o ještě hustější tkaninu, než je samotný flanel. Mikroflanel je nejhřejivější materiál ze všech.

Chci ložní povlečení

Toužíte-li po pocitu luxusu, vsaďte na povlečení z bavlněného saténu, damašku nebo přírodního lnu.

  • Bavlněný satén je patří k top materiálům na ložní povlečení. Jde o vysoce kvalitní, hustě tkanou česanou bavlněnou přízi, která výborně pohlcuje vlhkost a je krásně prodyšná. Povlečení z bavlněného saténu je velmi příjemné, a přesto značně odolné. Zároveň vyniká naprosto výjimečnými vzhledovými vlastnostmi. Jde o čistě přírodní materiál, satén vyrobený z polyesteru těchto vlastností ani zdaleka nedosahuje. Vhodným prostěradlem, který podtrhne krásu a kvalitu tohoto povlečení jsou jedině Jersey prostěradla a saténová prostěradla.
  • Luxusní a zároveň trochu nostalgické je povlečení z damašku. Je vyrobeno z bavlněné příze nejvyšší jakosti, která přináší mimořádné pohodlí a kvalitu. Vysoká gramáž bavlny navíc zajišťuje, že i po mnoha vypráních bude stále jako nové. Díky jeho vlastnostem je přeurčené pro využití v hotelech. Velmi elegantní jednobarevná povlečení jsou zdobená klasickým proužkem, ale i náročnými vytkávanými vzory. K damaškovému povlečení patří výhradně prostěradla jersey nebo saténová prostěradla.
  • Samostatnou kapitolu tvoří ložní prádlo ze 100% lnu. Len má oproti jiným textilním vláknům velmi vysokou odolnost, vlákno je velice pevné a jeho degradace užíváním je téměř nulová. Hladkost vlákna značně snižuje přilnavost pevných částic a mikroorganismů. Hůře se špiní, snadněji se pere a rychleji schne. Povlečení ze lnu je přirozeně hypoalergenní a mimořádně vhodné pro osoby s atopickým ekzémem nebo například lupenkou. Lněné výrobky jsou prakticky nezničitelné a tím i ekologické. Má však charakteristický vzhled a více se mačká. Je ideální volbou na vesnickou chalupu nebo pro interiéry v přírodním stylu. Nevýhodou tohoto typu materiálu je i vysoká cena.

Kvalita zpracování

I jako laik může zákazník snadno zhodnotit kvalitu zpracování ložního povlečení. Základním ukazatelem preciznosti je dostatečná hustota stehu. Druhým znakem kvalitně odvedené práce je pečlivé začištění v rozích. Ve vnitřních rozích se neskrývají volné nitě, ani zmuchlance strojového stehu. Švy nesmí látku nikde stahovat a deformovat. Profesionální výkon se odrazí i na dokonale obšitých knoflíkových dírkách a bezchybném začištění konců zipu.

První vyprání rozhodne

Nepříjemným znakem po prvním vyprání, které vždy předchází prvnímu použití, je velké množství přebytečné barvy. Stálobarevnost je vlastnost, kterou od svého ložního prádlo musíte vyžadovat na 100%. Stejně špatným znakem je tvorba map na povlečení nebo tvorba žmolků. Nemilým zjištěním je změna tvaru povlečení. Pokud se vám již nepodaří složit bez problému povlečení na úhledný obdélníček, pak si dodavatel již nezaslouží žádnou vaši pozornost.

Zvolte pro sebe kvalitní provlečení a prostěradla

Možná Vás nikdy nenapadlo podrobně se zabývat lůžkovinami. Není ale nic jednoduššího, než věnovat pár chvil štítku s materiálovým složením a s pokyny pro údržbu a trochu pozornosti při prohlídce produktu. Důležité je také neopakovat své vlastní chyby a volit ověřenou kvalitu.

Ložní povlečení vám bude mnoho let spolehlivě sloužit a vy budete mít celé roky požitek ze správné volby.

Chci ložní povlečení