Zrychlili jsme termín dodání. Objednávku odesíláme maximálně do 12 hodin.
Matrace doručíme po Praze již dnes!

Matrace pro seniory

Banner
Showing 1 - 10 of 10 items
Cofidis

Matrace pro seniory se z velké většiny skládají z ortopedických a zdravotních matrací. Starší lidé potřebují kvalitní a zdravý spánek. Pro seniory upoutané na lůžko, jsou zdravotní matrace doslova povinností.

Pro doplnění matrace pro seniory doporučujeme také nepropustný chránič matrace.

Specifika seniorské věku

Ve stáří dochází ke snížení funkčních schopností. Celková kondice se snižuje, vznikají různé poruchy chůze a pohyblivosti, přichází svalová slabost se závratí a možnými riziky pádu. Další rizika se vztahují k poruchám příjmu potravy, metabolickým poruchám a následné dehydrataci a malnutrici, které vedou ke křehkosti kožního krytu a tvorbě dekubitů. Nesmíme zapomínat na přirozenou zimomřivost seniorů, možný vznik inkontinence a velmi častý kombinovaný senzorický deficit a velmi časté poruchy spánku.

Časté problémy seniorů zahrnují bolesti opotřebovaných kloubů a páteře, kloubní destrukce a deformity, nestability kloubů. Seniorský věk často sebou nese i vyšší pravděpodobnost ortopedických operací.
Nikdo si tedy nezaslouží kvalitní matraci víc než právě senioři.

Kvalitní zdravotní matrace pro seniory

Zdravotní matrace pro seniory jsou vysoce prodyšné a mají správnou tuhost. Senioři preferují spíše měkké matrace, ale ty nejsou dlouhodobě vhodné pro dlouhodobou oporu křehkého skeletu stejně jako příliš tvrdé a nepoddajné. Ideální volbou pro seniory jsou ortopedické a zdravotní matrace střední a nižší střední tuhosti. Matrace by měla dobře rozložit váhu těla a snižovat protitlak na inkriminované tělesné proporce. Matrace by měla využívat zónování nebo by měla být s bohatými antidekubitními prořezy pro optimální reaktibilitu matrace.

Nejlepší volbou materiálu pro matrace je kombinace líné pěny a HR studené pěny nebo PUR pěny. Záruku zdravotní matrace představují certifikáty kvality, které označují výrobek za zdravotní prostředek.

Výška matrace pro seniory

Senioři preferují vysokou matraci pro snadné vstávání. Není to však jediný aspekt vhodného výběru. Bočnice lůžka by měla držet alespoň ¼ výšky matrace. Nesmí se stát, že senior sedící na lůžku nedosáhne nohama na zem. Zvláště u drobných seniorek je třeba na toto brát ohled. Zbytečně by se zvýšilo riziko pádu.

Potah matrace a ochrana lůžka

I potah musí být podroben pečlivému rozboru. V první řadě musí být potah snímatelný a pratelný minimálně na 60°C. Potah by měl být měkký, vzdušný, s antibakteriální a antialergenní úpravou. Při pravidelné inkontinenci je třeba se zaměřit na potahy nepromokavé nebo chránit pravidelně lůžko chráničem matrace. Ten zvýší hygienický komfort, ale bude i praktičtější na manipulaci a praní a zároveň mnohonásobně zvýší životnost matrace.

Vhodný rošt v lůžku seniora

Ještě, než zvolíte matraci, zkontrolujte kvalitu a funkčnost roštu.

Pro vzdušnost a tím i vyšší hygienu lůžka je vhodný kvalitní lamelový rošt. V této chvíli je ještě vhodné zamyslet se nad možností polohovacího roštu. Mechanické polohování výrazně pomůže starší osobě při sledování TV, při četbě, při příjmu potravy, při dechových potíží. Polohování o oblasti dolních končetin zmírní otoky a pomůže kompenzovat ortostaticky způsobený nízký krevní tlak. Motorové polohovací rošty ale umožní tyto úpravy provádět samotným seniorem. Významně se tím zvýší pocit komfortu seniora a zároveň se výrazně uleví pečujícímu.

Další doplňky pro bezpečný a zdravý spánek

Naši pozornost si zaslouží i prostěradla, polštář a přikrývkaProstěradla by měla být bavlněná a napínací. Jakékoliv nerovnosti, uzly a švy degradují i tu nejkvalitnější matraci. Zdravotní polštář by měl dlouhodobě poskytovat dokonalou podporu krční páteři. Měl by být pratelný a ani po vyprání by neměl ztrácet svůj tvar a objem. Pokrývka by měla být lehká, pratelná, ale zároveň hřejivá.

U křehkých a nemocných seniorů stojí za zvážení pořízení hrazdy pro snazší pohyb na lůžku.

Velmi důležité je pro seniory osvětlení v dosahu lůžka pro noční aktivitu, cestu na WC a jiné možné komplikace.

Investice do budoucnosti

Pořízení matrace pro starší osoby není snadný úkol. Má mnoho úhlů pohledu a žádný z nich není radno podcenit. Výběr správné kvalitní matrace pro seniora je největším darem pro důstojný a hodnotný podzim života.

S výběrem správné matrace Vám rádi poradíme. Kontaktujte nás.