Zrychlili jsme termín dodání. Objednávku odesíláme maximálně do 12 hodin.
Matrace doručíme po Praze již dnes!
!!! 1.05, 08.05 máme zavřeno !!!

Tvrdost matrace – jak vybrat tu správnou a proč na ní záleží?

Tvrdost matrace – jak vybrat tu správnou a proč na ní záleží?

Při nákupu matrace existují doslova tisíce možností. Mít na výběr je skvělé, na druhou stranu nekonečný výběr může ztížit rozhodování.

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru matrace je pohodlí. V tomto případě závisí pohodlí na tuhosti matrace, takže je to jedna z klíčových vlastností, které je třeba před nákupem zvážit. Pro kvalitní a zdravý spánek je zásadní najít správnou tuhost. 

Tvrdost nebo tvrdost matrací se může pohybovat od velmi měkkých až po velmi tvrdé. Problémem je, že neexistují žádné univerzální normy, takže se úroveň tvrdosti může u různých výrobců lišit.

Podle čeho tedy vybrat správnou tuhost a na co si dát při nákupu matrace pozor?

Přečtěte si, co všechno potřebujete vědět o tvrdosti matrace.

Co je to tvrdost matrace?

Tvrdost matrace vyjadřuje, jak měkká nebo tvrdá je postel, když si na ni lehnete. Přestože výrobci navrhují matrace s určitou tuhostí, je důležité si uvědomit, že neexistuje jednotný průmyslový standard pro hodnocení tuhosti matrace. Navíc dva lidé mohou stejnou matraci vnímat odlišně. Například lehčí člověk může mít pocit, že je matrace tvrdší, zatímco těžší člověk může stejnou matraci považovat za měkčí.

Tvrdost matrace se obecně dělí na měkkou, střední a tvrdou. Někteří výrobci používají stupnici od 1 do 10 pro označení stupně tvrdosti. Při tak velkém rozsahu je obtížné rozhodnout, která tuhost je pro vás ta pravá. Proto se častěji setkáte s označením stupně tvrdosti H1,H2,H3,H4,H5 (za anglickým slovem "hardness"). Symbol H1 představuje měkkou matraci, H2 středně měkkou matraci, H3 středně tvrdou matraci, H4 tvrdou matraci a H5 extra tvrdou matraci.

Někteří výrobci prodávají matrace s označením "univerzální" tvrdosti. Ve světě velkého výběru to může být lákavé, problém je v tom, že není možné vyrobit jednu matraci, která by byla skutečně pohodlná pro každého. 

Stupně tuhosti různých matrací závisí na typu, kvalitě a množství materiálů použitých v komfortních vrstvách, stejně jako na konstrukci nebo složení materiálů.

Anatomické zónování matrací

Různé části našeho těla vyvíjejí na matraci různý tlak. Říkáme jim také tlakové body – ramena a boky bývají nejvíce namáhané. Na trhu dnes najdete matrace s takzvanými anatomickými zónami, které se liší tvrdostí v závislosti na oblasti, kde je matrace nejvíce namáhána. Jednoduše řečeno, jednotlivá matrace má několik stupňů tvrdosti, které zajistí, že vaše tělo bude během spánku dokonale podepřeno. 

Anatomické zónování je ideálním řešením, jak udržet páteř během spánku v přirozené poloze. Proto dnes již většina matrací umožňuje zónování. Obvykle se dělí na 3, 5, 7 nebo dokonce až 9zónové matrace, jejichž tuhost bývá nastavena v oblasti hlavy, krku, ramen, boků, nohou atd. 



Proč je tak důležitá správná úroveň tvrdosti?

V zásadě by matrace ve spojení s vhodným lamelovým roštem měly podporovat regeneraci těla během spánku. Ležením na matraci by měla páteř získat přirozený tvar a vytvořit souvislou přímku mezi hlavou a kostrou. 

Představte si, že jste si koupili příliš měkkou nebo příliš tvrdou matraci. V prvním případě se tělo zaboří příliš hluboko do matrace, zejména v oblasti boků a ramen. Výsledkem je, že místo ergonomicky správné polohy ležíte v nepřirozené poloze a ráno se můžete probudit s bolestmi zad. 

Pokud je naopak matrace příliš tvrdá, vaše páteř se neprotáhne správně, ale prohne se směrem nahoru, protože se vaše tělo nemůže v oblasti ramen do matrace správně zabořit. Bohužel i v tomto případě vám hrozí nepříjemné napětí, když druhý den vstanete.

V obou případech je vaše páteř v nezdravé poloze, což vede ke špatné kvalitě spánku a bolesti. 

Pokud si však vyberete matraci se správným stupněm tvrdosti, bude vaše tělo v tlakových bodech (oblast ramen a boků) dostatečně zabořeno do matrace, ale přesto bude mít dostatečnou oporu.

Díky tomu zůstává páteř po celou noc rovná a uvolňuje se napětí a tlak, takže si můžete dopřát pohodlný spánek bez ranních bolestí dolní části zad.

Pro kvalitní a zdravý spánek je zásadní zvolit správný stupeň tvrdosti.

Jak vybrat správnou tuhost matrace?

Nyní, když už máte lepší představu o tom, jaké existují úrovně tvrdosti a proč je tvrdost matrace důležitá, se podíváme, podle čeho se rozhodnout. 

Volba tvrdosti by měla být individuální, protože každý má své osobní preference. Někteří lidé dávají přednost tvrdším matracím, jiní zase měkčím. Důležitými faktory, které určují správnou volbu tuhosti matrace, jsou vaše hmotnost a preferovaná poloha při spánku.

Při výběru byste proto měli zvážit následující skutečnosti:

Správná poloha páteře

Jak jste se již mohli dočíst, pohodlný a zdravý spánek často závisí na správném nastavení páteře. Když stojíte nebo sedíte, vědomě kontrolujete své držení těla, které je oporou pro vaši páteř. Když ležíte, vaše svaly jsou stále zapojené, ale když usínáte, vaše svaly se uvolní a vaše záda jsou tak závislá na povrchu, na kterém ležíte. Pokud spíte na matraci, která nepodporuje přirozenou polohu vaší páteře, může to vést k řadě zdravotních problémů včetně bolesti.

Mnoho lidí si myslí, že když ležíme na zádech, je naše páteř v neutrální poloze. Páteř je však ve skutečnosti mírně přirozeně zakřivená, takže když se mluví o přirozené, rovné poloze páteře, nemyslí se tím doslova "vyrovnaná". Matrace by měla toto přirozené zakřivení během spánku podporovat, což také pomáhá uvolňovat tlakové body a předcházet brnění, záškubům a bolestem.

Zvolte si takovou tuhost matrace, která poskytuje dostatečnou oporu bez vzniku tlakových bodů, zajišťuje rovnoměrné rozložení tělesné hmotnosti a je kompatibilní s vaší polohou při spánku. Například při spaní na boku by se vaše boky a ramena měly dostatečně zanořit do matrace, aby se uvolnily tlakové body a páteř zůstala v rovině.

A nezapomeňte, že měkká matrace nemusí nutně znamenat, že nemá potřebnou oporu. Správná poloha páteře během spánku závisí na mnoha aspektech, včetně tělesné hmotnosti a typické polohy při spánku. 

Poloha při spánku

Při výběru vhodné tuhosti matrace je rozhodujícím faktorem vaše poloha při spánku. Velikost tlaku na konkrétní body na těle závisí na tom, na kterých bodech leží většina vaší váhy. 

Lidé s bočním spánkem obvykle dávají přednost měkčí matraci. Měkký povrch umožňuje matraci přizpůsobit se tlakovým bodům v ramenou a kyčlích, což zabraňuje znecitlivění a brnění. Ramena a pánev se pohodlně zaboří do povrchu matrace, čímž se sníží tlak a páteř zůstane v rovině. 

Při spaní na břiše a na zádech vám větší pohodlí zajistí tvrdší matrace. Středně tvrdá matrace zajistí, že se střední část vašeho těla při spaní na břiše příliš nepropadne do matrace, a stejně tak při spaní na zádech, aby vaše boky neklesly příliš hluboko pod úroveň ramen. Díky tomu zůstane vaše páteř přirozeně rovná, takže se budete probouzet vyspalí a bez bolesti. 

Tělesná hmotnost 

Dalším klíčovým faktorem při výběru stupně tvrdosti matrace je hmotnost. Čím více vážíte, tím větší síla působí na vaše tlakové body během spánku. Těžší osoby se mohou do měkké matrace příliš zabořit, což vede k nesprávné poloze páteře a následným bolestem zad. Dalším aspektem pro těžší osoby nebo osoby s pohybovými problémy je dostupnost – zaboření do měkké matrace ztěžuje vstávání z postele.

Řešení pro páry

Před koupí matrace by si páry měly dát pozor zejména na úroveň tvrdosti. Je to jednoduše proto, že ne každý stupeň tvrdosti vyhovuje oběma partnerům stejně. 

Pokud tedy sdílíte postel s někým, kdo má jiné potřeby než vy, je nejjednodušším řešením zvolit dvě matrace stejné výšky s různými úrovněmi tvrdosti. Každý tak bude mít k dispozici ideální matraci, na které se oba partneři pohodlně vyspí. Pokud se obáváte nepříjemné mezery mezi oběma matracemi, lze tomu snadno předejít pomocí chrániče matrace, který zároveň chrání novou matraci před znečištěním, vniknutím vlhkosti a mechanickým poškozením.

Druhou možností je investovat do matrace, která nabízí na každé straně matrace jiný stupeň tvrdosti, takže každou polovinu lze nastavit samostatně – v jednom potahu jsou dvě samostatná jádra (matrace).

Nezapomeňte na mřížky! 

Pokud plánujete koupi nové matrace, je třeba myslet i na správný výběr roštu. Rošty mohou výrazně ovlivnit všechny vlastnosti matrace, včetně její tvrdosti. Proto se neváhejte zeptat svého prodejce na rošty, které podpoří všechny výhody vaší matrace. Výběr správných lamel také pomůže zabránit vzniku plísní a bakterií, protože podporují prodyšnost matrace.

Shrnutí na konci

Najít správnou úroveň tvrdosti matrace je zásadní nejen pro kvalitu vašeho spánku, ale také pro vaše zdraví. Měli byste si vybrat matraci, která vás podepře a udrží vaši páteř v optimální poloze, abyste se mohli probouzet svěží a bez napětí, bolestí a zánětů v dolní části zad.

Obecně platí, že čím jste těžší nebo větší a také pokud spíte na zádech nebo na břiše, tím tvrdší by vaše matrace měla být. Naopak pro osoby, které raději spí na boku, a pro osoby s nižší hmotností jsou vhodnější měkčí matrace.

3 Komentářs

    • Avatar
      srp 20, 2023

Profesjonalni instalatorzy anten satelitarnych

Mieszkając w Warszawie lub w województwie mazowieckim najczęściej wybieramy zestaw do odbioru telewizji satelitarnej, który dostarcza nam dużo rozrywki w ciemne jesienne wieczory. Jednak czasmi po solnej burzy zaczynają się problemy z odbiorem ulubionych kanałów filmowych i sportowych. Aby temu zapobiec poeinniśmy raz na klika lat kontroloesć jskość naszej instalacji antenowej. Jeśli nie mamy doświadczenia i miernika sygnału cyfrowego możemy zamówić autoryzowany oferujący usługę profesjonalnego instalatora anten satelitarnych i dekoderów cyfrowych. Z reguły monterzy współpracują z lokalnymi salonami canal plus co daje nam pewność fachowo wykonanej usługi serwisu technicznego.


  • Avatar
    úno 23, 2024

    -- comments off -->

Zanechte odpověď

* Name:
* E-mailem: (Nezveřejněno)
   Webová stránka: (Adresa URL webuhttp://)
* Komentář: