Zrychlili jsme termín dodání. Objednávku odesíláme maximálně do 12 hodin.
Matrace doručíme po Praze již dnes!

Štěnice v posteli – jak je odhalit a jak se jich zbavit

Štěnice v posteli – jak je odhalit a jak se jich zbavit

Když si lehnete do postele, je to poslední, na co chcete myslet, štěnice.

Štěnice jsou bohužel běžnou součástí lidské společnosti a vyskytují se častěji, než si pravděpodobně myslíte.

Štěnice byly nalezeny v egyptských hrobkách a jsou zmiňovány v textech již od Aristotela. V boji proti nim však máte něco, co Aristoteles neměl... internet!

V tomto článku se s vámi podělíme o několik tipů, jak zjistit, zda se v ložnici vyskytují štěnice a zda se jich můžete zbavit sami, nebo je třeba zavolat na pomoc deratizátora.

 

Co jsou štěnice?

Štěnice (Cimex lectularius) jsou malé, ploché, invazivní druhy hmyzu, které se živí krví zvířat nebo lidí.

Dospělé štěnice mají ploché tělo velikosti jablečného zrnka a jsou hnědavě zbarvené. Po nakrmení se však jejich těla zvětší a získají načervenalou barvu.

Samička štěnice může během svého života naklást až 500 vajíček, takže během několika týdnů může dojít k vážnému zamoření. Nedospělé štěnice, tzv. nymfy, se před dosažením dospělosti pětkrát svléknou. Za příznivých podmínek se ploštěnky mohou plně vyvinout již za měsíc a vytvořit tři i více generací ročně. Přestože jsou nepříjemné, nepředpokládá se, že by přenášely nemoci.

 

Co přitahuje štěnice a kde se ukrývají?

Mnoho lidí si myslí, že štěnice milují špinavé prostředí a přitahuje je špína. Proto se mnoho lidí domnívá, že jediným způsobem, jak se dostat do kontaktu se štěnicemi, je spát v levném hotelu.

 

Jak se však ukazuje, jde o mylnou představu.

 

štěnice ve vaší domácnosti nejsou známkou nečistoty. štěnice totiž hlína nepřitahuje. Ve skutečnosti mohou žít v jakémkoli prostředí, pokud mají přístup k jediné věci, kterou potřebují k přežití – krvi.

Na rozdíl od komárů a klíšťat, kteří se rovněž živí krví, nemohou štěnice létat ani žít na svých hostitelích. Místo toho se schovávají v blízkosti zdroje potravy a čekají na příležitost ke krmení.

Štěnice jsou velmi přizpůsobivé. Do vašeho domova se mohou nenápadně dostat přes zavazadla, kabelky, oblečení, použité postele nebo pohovky a další předměty. Jejich zploštělé tělo jim umožňuje vejít se do malého prostoru širokého asi jako kreditní karta.

Jejich původní úkryty jsou obvykle v matracích, rámech postelí a čelech postelí, kde mají snadný přístup k lidem, které mohou v noci kousnout. Časem se však mohou rozptýlit i mimo lůžko a přesunout se do jakékoli štěrbiny nebo chráněného prostoru. Mohou se rozšířit i do okolních místností. Štěnice mohou žít kdekoli od polštářů na pohovce až po koberec v knihovně. Odborníci tvrdí, že téměř ve všech případech, kdy se setkali s invazí štěnic, se štěnice rozšířily do několika místností v domě, než si majitelé uvědomili, že mají problém.

 

Jaké jsou příznaky napadení štěnicemi?

Štěnice jsou aktivní hlavně v noci a obvykle vás kousnou, když spíte. Vzhledem k jejich velmi malé velikosti je obtížnější je rozpoznat.

Pokud se však ráno probudíte se svědivým místem na těle, může se jednat o štěnici. Většina štěnic je nebolestivá a zjistíte je, až když vás začne svědit kůže. Lidé mohou toto svědění nejprve přisuzovat jiným příčinám, například komárům.

 

Chcete-li zjistit, zda se skutečně jedná o štěnice, sledujte tyto další příznaky:

 • Drobné krvavé skvrny na lůžkovinách.
 • Tmavé nebo rezavé skvrny výkalů štěnic na prostěradlech, matracích, lůžkovinách nebo dokonce na stěnách.
 • Vajíčka nebo svlečená kůže ploštěnců.
 • Zatuchlý zápach v pokoji nebo kolem postele (někomu připomíná "zápach ze skříně").

 

Jak se zbavit štěnic?

Pokud se potvrdí, že se ve vaší domácnosti skutečně vyskytují štěnice, musíte se jich důkladně zbavit. Štěnice se rychle množí, proto je nutné zkontrolovat všechna místa, kde by se mohly skrývat. Důkladně je zkontrolujte:

-        švy vaší matrace, taštičkové pružiny.

-        spoje mezi rámem postele a čelem, případné praskliny.

-        spoje zásuvek

-        mezi polštáři pohovky, podél švů polštářů.

-        podél švu koberce v místě, kde se koberec stýká se stěnou.

-        za elektrickými zásuvkami

-        záhyby záclon, závěsy, rámy obrazů.

-        za lištami a dalšími dekorativními prvky

 

Pro kontrolu jednotlivých oblastí použijte svítilnu nebo i lupu. Hledejte drobný tmavý nebo rezavý trus, živé ploštice nebo světle žlutá vajíčka.

Rychlý a snadný způsob, jak odstranit nalezené ploché červy, je vysát je.

Důkladně vyluxujte matraci, vnitřek komody, švy a spáry nábytku, koberce a všechna další místa, kde jste zaznamenali známky napadení štěnicemi. Po skončení vyjměte a uzavřete obsah sáčku z vysavače a zlikvidujte jej. Po vysátí všech potřebných míst vyperte postižené prádlo, oděvy a další tkaniny v horké vodě a poté je sušte v sušičce na vysokou teplotu po dobu nejméně 30 minut. Pokud nemůžete předmět vyprat a vysušit, můžete štěnice zahubit pomocí páry. Bohužel tím to nekončí. Zbavit se štěnic jednou provždy není tak snadné – jak jsme již zmínili, štěnice se velmi rychle množí a vejdou se i do těch nejmenších štěrbin, které nejsou širší než párátko. Stačí, aby přežila jedna oplozená samička, jinak nezničíte všechna vajíčka a váš boj začne znovu.

Kromě toho má štěnice extrémní míru přežití. Pokud štěnice ztratí přístup k potravě, bohužel se nezvedne a neodejde, nebo dokonce zemře – ne tak rychle, jak byste si přáli. Tito vynalézaví škůdci jsou bez potravy téměř v klidu, podle některých studií mohou v matraci zůstat až osmnáct měsíců. A pokud se objeví sebemenší mezera nebo trhlina jako příležitost – hádáte správně – objeví se znovu, hladovější než kdy předtím.

 

K hubení štěnic můžete zkusit použít různé chemické prostředky, spreje proti štěnicím, spreje na vajíčka, které dnes není těžké sehnat, ale některé štěnice si na tyto chemické prostředky vytvořily odolnost. Trvale se zbavit štěnic vyžaduje trpělivost, pečlivé kontroly a často i několikanásobné ošetření. Proto je nejrychlejším a nejúčinnějším způsobem, jak se štěnic zbavit, najmout si profesionálního deratizátora a následně vyměnit matraci.

19 Komentářs

  • Avatar
   Laura
   čen 2, 2023

   Dobry den Prosím vás nastěhovali sme se do nového bytu a v tom bytě jsou štěnice jak máme stim pokračovat a jak se můžeme zbavit z pozdravem Balažová Laura

   • Avatar
    srp 20, 2023

    < Prestashop 1.6 content MODULE -->

Profesjonalni instalatorzy anten satelitarnych

Mieszkając w Warszawie lub w województwie mazowieckim najczęściej wybieramy zestaw do odbioru telewizji satelitarnej, który dostarcza nam dużo rozrywki w ciemne jesienne wieczory. Jednak czasmi po solnej burzy zaczynają się problemy z odbiorem ulubionych kanałów filmowych i sportowych. Aby temu zapobiec poeinniśmy raz na klika lat kontroloesć jskość naszej instalacji antenowej. Jeśli nie mamy doświadczenia i miernika sygnału cyfrowego możemy zamówić autoryzowany oferujący usługę profesjonalnego instalatora anten satelitarnych i dekoderów cyfrowych. Z reguły monterzy współpracują z lokalnymi salonami canal plus co daje nam pewność fachowo wykonanej usługi serwisu technicznego.


Zanechte odpověď

* Name:
* E-mailem: (Nezveřejněno)
   Webová stránka: (Adresa URL webuhttp://)
* Komentář: