Zrychlili jsme termín dodání. Objednávku odesíláme maximálně do 12 hodin.
Matrace doručíme po Praze již dnes!

Zdravá večeře pro dobrý spánek

Zdravá večeře pro dobrý spánek

Kvalitní spánek je klíčovým faktorem pro zdravé fungování organismu a naši celkovou pohodu. Když se vyspíme dobře, cítíme se odpočatě, jsme produktivnější a podáváme lepší výkony. Na druhou stranu, nedostatek spánku zpomaluje kognitivní procesy, což může způsobit sníženou schopnost koncentrace, rozhodování a celkové tělesné a emoční vyčerpání. Lidé, kteří mají problémy s usínáním a samotným spánkem, mají sklony trpět depresivními stavy a úzkostmi a častěji jim hrozí vyhoření.

To, jak spíme, má zásadní vliv na náš imunitní systém a na to, jak se tělo regeneruje. Není náhoda, že se říká, že spánek je nejlepší lék.

Svou roli v tom určitě hraje i to, co konzumujeme předtím, než si nastavíme budík a odebereme se do sladké říše snů.

Pojďme si tedy říct, co výraz "zdravá večeře" vlastně znamená a proč je důležitá pro kvalitu našeho spánku.

Na to, co před spaním sníte, záleží. Proč?

To, co sníte před nočním spánkem má velký vliv na vaše tělo a jeho schopnost relaxovat a regenerovat se, a důvodů je hned několik:

  • Regulace hladiny cukru v krvi: Konzumace potravin, které obsahují mnoho rafinovaných a jednoduchých sacharidů (např. stolní cukr, med, ovoce, ovocné šťávy) může vést k prudkým změnám hladiny cukru v krvi. Jeho vysoká hladina může způsobit zvýšenou aktivitu a nespavost. Vyberte si potraviny obsahující komplexní sacharidy (obiloviny, brambory, celozrnné těstoviny a některé druhy zeleniny), které uvolňují energii postupně a udržují hladinu cukru v krvi stabilní.

  • Vliv na hormonální rovnováhu: Některé potraviny obsahují složky, které ovlivňují produkci hormonů odpovědných za kvalitu spánku. Mezi takové složky patří například tryptofan. Je to aminokyselina, která se podílí na tvorbě serotoninu a melatoninu. Tyto dva hormony patří mezi nejdůležitější pro navození relaxace a pocitu dobré nálady. Tryptofan se nachází například v drůbeži, mléčných výrobcích, tofu a ořeších.

  • Podpora trávení: Pokrmy bohaté na tuky, těžce stravitelná jídla a nepřiměřeně velké porce mohou způsobit trávicí potíže spojené s pálením žáhy, nadýmáním a pocitem těžkosti. To vše může vést k neklidnému a přerušovanému spánku. Večeře by měla být lehčí než oběd, aby tělo mohlo bez velkého úsilí zpracovat potravu a připravit se na klidný spánek.

Tipy na zdravé potraviny nebo co jíst před spaním?

Mária Čírová nemá špatně, když zpívá, že každý z nás je unikát. To platí i v případě toho, co si dáme na náš (snad) poslední talíř dne. Každý má své individuální potřeby a preference, proto není možné vytvořit jeden dokonalý pokrm, který by nám zaručil kvalitní spánek, ale lehká večeře bohatá na vitamíny a minerály by mohla být zlatou střední cestou pro nás všechny.

Vyberme potraviny, které obsahují:

  • bílkoviny: potraviny jako jsou kuřecí maso, vajíčka, tofu, ryby a mléčné výrobky (zejména bílý jogurt) jsou skvělým zdrojem bílkovin, které jsou důležité pro opravu a tvorbu svalové tkáně. Společně s tuky pomáhají udržovat pocit sytosti.

  • komplexní sacharidy: namísto výrobků z bílé mouky a rafinovaných obilovin si vyberte celozrnné potraviny jako je celozrnný chléb, hnědá rýže, quinoa nebo pohanka. Obsahují hořčík, který ovlivňuje nervový systém a pomáhá usnout.

  • zdravé tuky: mají několik výhod pro organismus. Kromě toho, že pomáhají při vstřebávání vitamínů A, D, E a K, rozpustných v tucích, poskytují dlouhotrvající pocit sytosti. Pokud nechcete v noci vstávat s pocitem hladu, zařaďte do svého jídelníčku potraviny jako jsou vlašské ořechy, mandle a různé druhy semínek, např. chia, lněné, dýňové. Avokádo je také skvělá a zdravá volba. Zeleninový salát můžete doplnit olivovým olejem a zdravou večeři máte na stole. Můžeme zmínit také tučné ryby jako jsou losos, tuňák, pstruh nebo makrela, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a vitamín D.

Neopomíjejte ani: 

  • zeleninu: přidejte na nákupní seznam i různé druhy zeleniny. Je bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály, které přispívají k zdraví a správnému fungování organismu. Sáhněte po zelenině s nižším obsahem škrobu, jako jsou brokolice, špenát, paprika nebo mrkev.

  • ovoce: je dobrá alternativa k lehké večeři, ale určitě se vyhněte takovému, které má vysoký obsah cukru (např. sušené ovoce). Potíže může způsobit i citrusové ovoce nebo ananas. Ideální jsou banány, které obsahují draslík a již zmíněný tryptofan, který se podílí na tvorbě serotoninu a melatoninu. Jako sladkou tečku si můžete dát i kiwi. Kiwi také obsahuje tryptofan a zároveň vlákninu, která je důležitá pro udržení stabilní hladiny cukru v krvi.

Tyto látky před spaním raději vynechejte!

Kofein

  • je stimulant, který může povzbudit nervový systém a způsobit nespavost a problémy s usínáním.

  • abyste měli kvalitní a nerušený spánek, dopřejte si poslední šálek kávy několik hodin (minimálně 4-5) předtím, než půjdete do postele.

  • má diuretické účinky. Zvažte jeho množství, abyste předešli častým návštěvám toalety.

  • obsahuje ho i energetické nápoje, tyčinky, slazené nealkoholické nápoje a také zelený čaj. Jejich nadměrná konzumace může také způsobit spánkové potíže.

Alkohol

  • i když se na první pohled může zdát, že nám pomůže s usínáním, jeho celkový vliv na spánek je spíše negativní.

  • i když se na začátku může jevit jako sedativum, jeho účinky se v průběhu noci mění. Když je metabolizován v těle, může způsobit zvýšenou mozkovou aktivitu, což vede k častějšímu probouzení. Zároveň nedojde k regeneraci těla a mysli, což ovlivňuje, v jaké formě budete následující den.

  • je stejně jako kofein diuretický.

  • občas nám po náročném dni chutná sklenice vína, ale platí staré známé: "Všechno s mírou".

Stejně tak se vyhněte příliš kořeněným jídlům, které obsahují pikantní složky, jako jsou chilli papričky, koření nebo kořenící směsi. Tyto látky mohou podráždit žaludeční sliznici a způsobit pálení žáhy, kyselost nebo nepříjemné trávicí potíže.

Důležitá otázka: Kdy večeřet? 

Obecně se doporučuje večeřet minimálně 2-3 hodiny před tím, než půjdete spát. Tělo potřebuje dostatek času na to, aby zpracovalo potravu a tak se snížilo riziko žaludečních potíží.

Pokud plánujete večeřet těžší jídlo s vyšším obsahem kalorií, dopřejte si ho minimálně 4 hodiny před spaním.

Co podpoří kvalitní spánek a usínání? 

  • heřmánkový čaj: má uklidňující vlastnosti a působí uvolňující na celý organismus. horké mléko: tento nápoj je známý svými uklidňujícími účinky. Obsahuje tryptofán. Můžete ho dochutit medem, špetkou skořice nebo vanilkou.

  • čaj z kořene valeriány: při vážnějších problémech se spánkem se doporučuje čaj z této bylinky. Je vhodné to nejprve konzultovat s lékařem nebo lékárníkem a při přípravě se řídit postupem na obalu. Těhotné ženy by se měly tomuto čaji vyvarovat.

  • kousek melounu: meloun je bohatý na vitamín C a obsahuje látku nazývanou superoxid dismutáza, která pomáhá zmírnit napětí a uklidnit nervový systém.

  • tmavá čokoláda: obsahuje hořčík, jehož nedostatek může vyvolat nespavost a zvýšený stres. Je také bohatá na antioxidanty, serotonin a endorfiny. Doporučujeme sáhnout po kvalitní hořké čokoládě a s jejím množstvím to nepřehánět.


1 Komentářs

    • Avatar
      úno 23, 2024

Zanechte odpověď

* Name:
* E-mailem: (Nezveřejněno)
   Webová stránka: (Adresa URL webuhttp://)
* Komentář: