Zrychlili jsme termín dodání. Objednávku odesíláme maximálně do 12 hodin.
Matrace doručíme po Praze již dnes!

Jak utišit kašel v noci - proč v noci kašleme

Jak utišit kašel v noci - proč v noci kašleme

Každý rok až 30 milionů návštěv lékaře po celém světě souvisí s nočním kašlem. Mnoho lidí také pravděpodobně pociťuje kašel bez toho, aby vyhledali léčbu, protože je příznakem běžného nachlazení a chřipky. Když máte kašel, můžete si všimnout, že ruší váš spánek. Naštěstí existují kroky, které můžete podniknout, abyste si pomohli lépe spát i s kašlem.

Příčiny kašle v noci 

Kašel v noci může být nepříjemný a rušivý, a existuje několik možných příčin, proč se objevuje právě během noci:

 • Suchý vzduch: v noci může být vzduch v místnosti suchý, což může dráždit vaše dýchací cesty a způsobit kašel.

 • Hlen: během dne se hlen a sliny hromadí v krku a dýchacích cestách. V noci, kdy ležíte, hlen může stékat dolů zadní stěny krku, dráždit ho a vyvolávat reflex na kašel.

 • Reakce na alergeny: pokud jste alergičtí na pyl, prach nebo jiné alergeny, vaše příznaky se mohou zhoršit, když spíte v blízkosti těchto alergenů.

 • Reflux žaludeční kyseliny: kyselina ze žaludku může v noci unikat zpět do jícnu, což způsobuje podráždění a kašel.

 • Infekce dýchacích cest: nachlazení nebo chřipka mohou způsobit zvýšený kašel, který se v noci může zhoršit v důsledku horšího odtékání hlenu a zvýšené dráždivosti krku.

Jak utišit kašel v noci, můžete zkusit tyto postupy

 • Zvlhčovač vzduchu: použití zvlhčovače vzduchu v ložnici může zmírnit suchost vzduchu a zmírnit dráždivý kašel.

 • Pití teplé tekutiny: teplá voda nebo bylinné čaje mohou pomoci uvolnit hlen a zmírnit podráždění v krku.

 • Vysoký polštář: pokud máte problém s refluxem, vysoký polštář nebo naklonění hlavy může zabránit úniku žaludeční kyseliny do jícnu.

 • Lékařské přípravky: přečtěte si návod a užívejte přípravky proti kašli pouze podle pokynů. Některé přípravky mohou pomoci utišit kašel v noci.

 • Konzultace s lékařem: pokud trpíte kašlem v noci delší dobu nebo pokud je intenzivní, je důležité konzultovat to se svým lékařem. Možná jde o příznak vážnějšího zdravotního problému, který si vyžaduje diagnostiku a léčbu.

Je vždy lepší konzultovat noční kašel s lékařem, pokud máte zdravotní problémy, které ovlivňují váš spánek nebo kašel.

 

Jak spát při kašli nebo nachlazení

 Pokud se potřebujete zbavit nočního kašle, zkuste následující možnosti.

Med 

Před tím, než sáhnete po léčbě na nachlazení, odborníci doporučují rodičům dávat dětem starším než 12 měsíců med. Bylo prokázáno, že konzumace medu před spaním snižuje, jak často a jak silně dítě v noci kašle. Děti i rodiče mohou těžit z lepšího spánku, pokud nemocné dítě vezme med před spaním. Samozřejmě ne kojencům.

Studie se zaměřují zejména na děti, protože léky proti kašli představují pro děti více rizik než pro dospělé, proto je pro tuto věkovou skupinu důležité najít alternativní léčbu. Med na léčbu kašle mohou vyzkoušet i dospělí. Je známo, že med má řadu ochranných účinků, včetně antivirových, protiplísňových a antibakteriálních.

Vyzkoušejte lék proti kašli 

Kašel jako součást imunitní reakce organismu má svůj smysl. Někteří lékaři upozorňují, že nadměrné užívání léků, které potlačují kašel, může ovlivnit, jak dlouho trvá, než se člověk zotaví z nemoci. Pokud zjistíte, že lék proti kašli vám pomáhá spát, může být užitečné jej používat s mírou a měli byste být obezřetní kvůli možným vedlejším účinkům. U suchého kašle může stačit pastilka na zklidnění kašlacího reflexu, abyste mohli usnout.

Mnoho studií zjistilo, že léky proti kašli neposkytují žádný větší přínos než placebo, a mnoho léků proti kašli je spojeno s nepříjemnými vedlejšími účinky.

 

Vápník

Vápník není obvykle považován za účinnou léčbu kašle. Je to pozůstatek z doby socialismu. Vápník hraje klíčovou roli v mnoha tělesných procesech, včetně tvorby kostí a fungování nervů a svalů. Nicméně neexistují vědecké důkazy, které by doporučovaly vápník jako přímou léčbu pro kašel.

Pokud máte problémy s kašlem nebo jinými zdravotními problémy, měli byste se obrátit na lékaře.

 

Nosní dekongestanty (kapky a spreje do nosa)

 Kapky a spreje do nosa obsahují látky, které se zaměřují na krevní cévy, aby otevřely nosní průchody a snížily postnazální kapání, což nepřímo pomáhá snížit kašel v noci. Většina nosních sprejů je volně prodejných ve formě kapek nebo sprejů.

Rovnako ako v prípade liekov a domácich opravných prostriedkov na kašeľ a bežnú nádchu, je aj pri používaní zvlhčovačov dôležité konzultovať s lekárom, najmä ak trpíte chronickými alebo závažnými zdravotnými problémami.

 

Teplý nápoj před spaním 

Horký čaj a léčivá polévka jsou oblíbenými domácími léky, o kterých se často tvrdí, že zmírňují symptomy nachlazení, ačkoli účinek horkých tekutin na nachlazení nebyl široce studován. Jedna studie ze sedmdesátých let zjistila, že pití horkých tekutin, jako je horká voda nebo kuřecí polévka, snižuje ucpaný nos. Nedávná studie zjistila, že horký nápoj neměl žádný objektivní vliv na schopnost snadno dýchat nosem, ale vedlo to k tomu, že lidé uvedli, že mohou dýchat snáze. Kromě toho lidé, kteří pili horký nápoj, uvedli, že se cítili lépe a měli méně bolesti v krku. Dát si teplý čaj nebo misku polévky, když se cítíte nemocně, stojí za vyzkoušení.

Zvedněte hlavu a krk 

Kašel spojený s odkapáváním z nosu se může stát větším problémem, když si člověk lehne kvůli gravitaci. Pokud máte pocit, že se váš kašel zhoršuje, když si lehnete, zkuste podložit hlavu a krk. Použijte klínový polštář nebo více polštářů, aby vám bylo pohodlně při ležení v poloze, která drží hlavu nad zbytkem těla. I když to může pomoci dospělým, není to doporučená terapie pro malé děti.

 

Zvlhčovač 

Některé studie zjistily, že vyšší úroveň vlhkosti je příznivější pro čištění nosních průchodů, ačkoliv jiné studie nenašly dostatek důkazů o tom, zda používání zvlhčovače ovlivňuje nosní symptomy. Pokud je vaše ložnice příliš suchá, možná budete chtít zvážit investici do zvlhčovače, aby jste udrželi úroveň vlhkosti mezi doporučenými 30 % až 50 %.

 

Jaká vlhkost vzduchu je vhodná na spaní? 

Optimální vlhkost vzduchu pro spánek se obvykle pohybuje v rozmezí od 30% do 50%. Toto rozmezí pomáhá:

 • Podpořit dýchání: vzduch, který je příliš suchý, může vysušit sliznice v nose a v krku, což může způsobit zánět a potíže s dýcháním. 

 • Zabránit vzniku plísní: na druhou stranu, příliš vysoká vlhkost může podporovat růst plísní, které mohou vyvolat alergie a respirační problémy. 

 • Udržet teplotu těla: správná vlhkost může také pomoci regulovat teplotu těla během spánku, což je důležité pro kvalitní spánek.

Pokud je ve vaší oblasti vzduch příliš suchý nebo vlhký, můžete zvážit použití zvlhčovače nebo odvlhčovače v ložnici. Tyto přístroje mohou pomoci regulovat vlhkost vzduchu a vytvořit příjemné prostředí pro spánek.Proč v noci více kašleme, když jsme nemocní? 

Lidé mohou pociťovat kašel v noci, obecně jej nazýváme noční kašel z několika důvodů. Naše těla přirozeně kašlou, aby nás chránily odstraněním hlenu a cizích předmětů z průdušnice. Obecně kašel plní stejnou funkci, ať už k němu dochází v noci nebo během dne.

Když jste nemocní, váš kašel se může v noci zhoršit v důsledku postnazálního odkapávání. Postnazální kapání se vztahuje na sekrety, které stékají po zadní části krku namísto toho, aby vycházely z nosu. Tento příznak často doprovází nachlazení, stejně jako chřipku, alergie a infekce dutin. Ležení na zádech může zhoršit postnazální kapání, což může být důvod, proč si v noci všimnete zhoršení kašle.

Jak nachlazení ovlivňuje spánek?

 Více než 40 % lidí uvádí, že spí hůře při nachlazení, je přirozené, že máte problémy se spánkem, když máte rýmu. Ačkoliv kašel je příznakem, který vás s největší pravděpodobností probudí v noci, když máte rýmu, váš spánek mohou narušit i jiné příznaky nachlazení, jako jsou bolesti, bolest v krku, rýma a potřeba kýchat. Lidé, kteří mají horečku, mohou mít i nepříjemné sny. Tyto neobvyklé, negativní sny mohou také ztěžovat spánek, když jste nemocní.

 

Pomáhá spánek k léčbě nachlazení? 

Lékaři zatím nenašli lék na nachlazení, ale doporučují, abyste během zotavování odpočívali. Spánek a imunitní systém jsou úzce propojeny, takže dostatečný spánek obecně podporuje léčbu. Výzkum naznačuje, že spánek zlepšuje imunitu kvůli jeho účinkům na hormony v těle a zánětlivou reakci.

Studie naznačují, že lidé, kteří spí méně než pět hodin za noc, mají více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se stanou symptomatickými při onemocněních než ti, kteří spí více než sedm hodin za noc.

1 Komentářs

  • Avatar
   úno 23, 2024

Zanechte odpověď

* Name:
* E-mailem: (Nezveřejněno)
   Webová stránka: (Adresa URL webuhttp://)
* Komentář: